Na zagranicznym ślubnym kobiercu

Ślub za granicą…ale gdzie ?

Dla ceniących prostotę:
Zawarcie związku małżeńskiego w jednej z polskich placówek dyplomatycznych wydaje się najlepszą opcją dla par preferujących wygodę. Aby tego dokonać wystarczy wejść na stronę polskiego MSZ, i z widniejącego tam spisu wybrać jedną z polskich placówek. Następnie para powinna skontaktować się z wybranym miejscem i upewnić, czy jest tam możliwe zorganizowanie uroczystości (czasem zdarza się, że placówka jest za mała np. w Wietnamie). Miesiąc wcześniej należy wysłać dokumenty do wybranej ambasady RP. Podczas ceremonii narzeczeni składają przysięgę w obecności konsula oraz dwóch pełnoletnich świadków. Po uroczystości trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo ok. 3 miesiące będziemy czekać na dokumenty poświadczające wstąpienie w związek małżeński.

Dla sprinterów:
W Las Vegas wystarczy Master Card i wizyta w miejscowym sądzie, gdzie pobiera się licencję ślubną. Najpopularniejszą kaplicą w mieście szybkich pieniędzy i szybkich ślubów jest Graceland Wedding Chapel, gdzie ceremonię najczęściej prowadzi sobowtór Elvisa, a w ciągu piętnastu minut przeznaczonych na uroczystość można usłyszeć „Love me tender”.

Dla prawosławnych:
Na Krecie zawarcie związku małżeńskiego możliwe jest wyłącznie w obrządku prawosławnym. Z racji klimatu i wyznania wyspa jest szczególnie popularna np. wśród Rosjan.

Egzotyczne wyspy, na których rozwinął się cały przemysł ślubny:
Decydujący się na ślub na Sri Lance mają okazję zasmakować tamtejszej tradycji: siedmiokrotnej wymiany między młodymi wiązanki betelowych liści, wzajemnego karmienia się ryżem gotowanym na mleku, a na koniec ceremonii – jazdy na słoniu symbolizującej wkroczenie na nową drogę życia. Zazwyczaj Młodzi ubrani są w tradycyjne sari i tradycyjna biżuterię, zwiewne sarongu i długą tunikę.

Dla Polaka Hawaje są już mniej egzotyczne. Zazwyczaj obowiązują tam klasyczne czarno – białe stroje w lżejszej wersji (odpowiadającej warunkom atmosferycznym i wakacyjnej atmosferze). Wielkość obrządków jest do wyboru – lokalny, muzułmański, buddyjski, chrześcijański, lub …własny. Po ceremonii zazwyczaj można się delektować lokalnymi przysmakami – owocami morza i owocami.

Zarówno na Sri Lankę, jak i na Hawaje stosowne dokumenty należy przesłać ok. 2 miesiące wcześniej.

Rodos pretenduje do miana europejskiego centrum ślubów, ale na razie ilościowo nie ma szans pobić lankijskich, czy hawajskich fabryk nowożeńców.

Bezlik formalności w zamian za romantyczną atmosferę:
Decydując się na ślub w europejskich miastach zakochanych nierzadko wystawiamy na próbę związek – tylko dla zdeterminowanych!
Włochy – aby oszczędzić sobie kłopotu z nadmiarem formalności, warto zastanowić się nad opcją ślubu cywilnego w Polsce (ślub konkordatowy we Włoszech to prawdziwy maraton tylko dla wytrwałych). Decydując się na ślub kościelny w wybranej parafii należy dostarczyć ksero dowodów osobistych, licencję ślubną (wystawioną w miejscu zamieszkania), list motywujący wybór wskazanej parafii oraz zgodę polskiego biskupa (czeka się na nią ponad 2 miesiące). Włoski ksiądz również musi poczekać na zgodę kurii na udzielenie ślubu.

Paryż – Przed wstąpieniem w związek małżeński należy być rezydentem miasta, w którym zdecydowaliśmy się na ślub, przynajmniej przez kilka tygodni. Formalności zazwyczaj ciągną się bardzo długo. Dużo szybciej przebiega załatwianie dokumentów związanych ze ślubem kościelnym – można udać się do polskiej parafii (wymagane dokumenty takie same, jak w Polsce plus licencja ślubna wystawiona przez proboszcza parafii, do której należymy)

Kto bierze ślub za granicą?
W Wielkiej Brytanii ok. 25% ślubów odbywa się za granicą, ale Polacy coraz częściej sięgają po to rozwiązanie. Naszych rodaków często kusi Bali, gdzie ślub kościelny można odbyć wyłącznie w kościele, natomiast ceremonię cywilną dosłownie wszędzie…

PS Wszystkich nowożeńców zachęcamy do wytrwania w przysiędze małżeńskiej i osiedlania się na Malcie – to jedyny kraj w Europie, w którym nie ma możliwości uzyskania świeckiego rozwodu;)

Tags:

One Response to “Na zagranicznym ślubnym kobiercu”

 1. Iwona 8 July 2011 at 16:57 // Reply

  Podam kilka sprawdzonych informacji na temat ślubu w Tajlandii – mamy tu możliwość podpisania aktu małżeństwa zaraz po zakończonej ceremonii ślubnej, czy to na plaży, czy w egzotycznym ogrodzie – nie musimy składać przysięgi przed konsulem w ambasadzie. Cała strona prawna zawarcia małżeństwa jest prosta i nieskomplikowana, a korzystając z pomocy profesjonalnych agencji, mamy pewność i spokój, że nasz ślub i podróż poślubna w Tajlandii przebiegną bezstresowo i będą wszystkim, o czym marzyliśmy.
  Aby związek małżeński zawarty w Tajlandii miał moc prawną w Polsce musi byc dokonany według obowiązujących procedur, które przedstawiamy poniżej.
  Korzystając z usług profesjonalnych firm, Państwa obecność będzie wymagana jedynie w punkcie 1 (Ambasada RP w Bangkoku) oraz oczywiście w punkcie 5 (podpisanie aktu małżeństwa bezpośrednio po ceremonii ślubnej).
  1. uzyskanie potwierdzenia wniosku „Affirmation of Freedom to Marry” w Ambasadzie RP
  w Bangkoku na podstawie polskiego paszportu oraz oryginału zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
  2. przetłumaczenie potwierdzonego wniosku z języka angielskiego na język tajski.
  3. autoryzacja obu wniosków w Ministry of Foreign Affairs w Bangkoku.
  4. przekazanie dokumentów do Amphur (odpowiednik polskiego USC) w celu przygotowania aktu małżeństwa.
  5. podpisanie certyfikatu małżeństwa bezpośrednio po ceremonii ślubnej w obecności urzędnika Amphur.
  6. przetłumaczenie certyfikatu małżeństwa na język angielski.
  7. autoryzacja dokumentów w Ambasadzie RP w Bangkoku.
  8. przekazanie dokumentów parze młodej.

  Dalsza procedura w Polsce to prośba o odtworzenie aktu – tzw. aplikacja o transkrypcję aktu w USC w Polsce. Istnieje tu możliwość aplikowania poprzez Ambasadę RP w Bangkoku (za dodatkową opłatą 4.320THB – ok.400PLN) i jedynie odebrania polskich odpisów aktu małżeństwa we wskazanym USC w Polsce.

  Obywatele polscy nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli pobyt w Tajlandii nie przekracza 15 dni – dostają pieczątkę do paszportu na lotnisku po wylądowaniu w Bangkoku. Przy organizacji ślubu
  w Tajlandii wymagany jest 2-dniowy pobyt pary w Bangkoku (wizyta w Ambasadzie RP).
  Bangkok dostarczy nam bez wątpienia niezapomnianych wrażeń, gdyż jest to jedna z największych milionowych aglomeracji na świecie i ma mnóstwo do zaoferowania.
  Jednak bez wątpienia rozkoszą będzie potem przenieść się do urokliwego kurortu na wyspie, gdzie odbędzie się nasza niezwykła, egzotyczna ceremonia ślubna i niezapomniany „honeymoon”.
  Iwona Kalwarczyk
  Exotic-Weddings

  #

Leave a Reply