Plenerowa sesja slubna

Moda na filmową sesję ślubną przybyła do nas z Stanów Zjednoczonych, gdzie tego typu realizacje biją rekordy popularności. Będąc w Kanadzie byłem zaskoczony rozmachem tych przedsięwzięć. Trudno ty też pominąć indyjskie realizacje…

Zależało nam na ujęciach, które jakościowo będą zbliżone do filmu, poprzez używanie małej głębi ostrości, jazdy filmowej – słowem atrybutów zarezerwowanych dla filmów i realizacji reklamowych o kosmicznych budżetach…

Czołowe firmy fotograficzne wprowadziły aparaty, które umożliwiają rejestrację wideo, dając nam to, co dotychczas było możliwe tylko przy dużych produkcjach filmowych – przepiękny obraz filmowy.

Mobilność tych zabawek daje nieograniczone możliwości, co więcej, wreszcie za sensowne pieniądze, akceptowalne przez zamawiających.

Co prawda nasza firma – matka posiada kamerę, która potrafi o wiele więcej niż te aparaty, jednak ze względu na jej gabaryty, potrzebna jest prawdziwa jazda filmowa, dodatkowo filmowe oświetlenie, ekipa itd. Nikt nie przewiduje wydawania takich pieniędzy jeżeli chodzi o sesję ślubną– w końcu kto ma w planie naświetlanie filmu ślubnego na taśmę filmową do kin?

Najważniejszym elementem jest pomysł, oraz doświadczenie w realizacjach filmowych. A te cały czas ćwiczymy do perfekcji przy realizacjach dla agencji reklamowych i stacji telewizyjnych.

Filmowa sesja ślubna

W trakcie scen kaskaderskich

Naszą realizację połączyliśmy z sesją fotograficzną. Sesja zapowiadała się naprawdę interesująco, ponieważ Pani Młoda obiecała wskoczyć do wody w sukni ślubnej.
Fotograf Artur Hałagan wybrał dla nas oryginalne lokacje. Kto gra w kosza w sukni ślubnej i garniturze? Oczywiście Asia i Adam! Pomysł Artura idealny na realizację filmową – dużo ruchu, spontaniczności, piękne niebieskie niebo.

W pewnym momencie Adam przechwycił piłkę i przeskoczył przez kamerę. Od początku wiedzieliśmy, że to ujęcie na pewno znajdzie się w filmie. W normalnych warunkach przy kamerze i jeździe filmowej taka akrobatyka nie byłaby możliwa.
Przy małym aparacie i mobilnej jeździe filmowej było to stosunkowo łatwe.

Następne miejsce, zostało wybrane ze względu na ciekawą kompozycję kadru. Artur zapewnił nam rekwizyt, który niejako stał się lejtmotywem – rower. Fotograf ustawiał plan, robił zdjęcia, a my w tym czasie przygotowywaliśmy swoją aranżację miejsca. Gdy my kończyliśmy, Artur miał już gotową następną lokację.

 

Ujęcia przy kościele zachwyciły nas światłem. Zaczęliśmy opisywać miejsce najpierw od planów ogólnych, następnie przeszliśmy coraz bliżej, aż do zbliżeń twarzy. Zaskoczyła nas naturalność z jaką Asia i Adam współpracowali z kamerą. Nie było potrzeby korekt reżyserskich. Dopiero po zakończeniu zdjęć, dowiedzieliśmy się, że przed realizacją przestudiowali najlepsze realizacje filmowe i wybrali elementy, które najbardziej im odpowiadały.

Ujęcia nad jeziorem nie byłyby możliwe do zrealizowania przy wykorzystania zwykłej kamery. Było już stosunkowo ciemno, a w takich warunkach oświetlenia większość kamer sobie nie radzi. Inaczej jest w przypadku aparatu; dzięki wyjątkowo jasnym obiektywom oraz ogromnemu jak na kamery sensorowi mamy możliwość nakręcenia scen które w normalnych warunkach nie byłyby możliwe do zarejestrowania. Jedynym utrudnieniem były wszędobylskie komary…

Zdjęcia na łódce należą do moich ulubionych. Z tyłu słychać kaczki, plusk wody, piękne zestawienie zieleni łódek, niebieskiego koloru i białej sukni! Gdyby takie ujęcia można było robić zawsze….

Nad jeziorem

Zdjęcia późnym wieczorem

Pod koniec zdjęć Asia była gotowa wskoczyć do wody, Adam chyba też, niemniej temperatura wody była tak niska, że sami zdecydowaliśmy się odwieść Asię od tego szalonego pomysłu. Dla nas jest to scena kaskaderska, więc na tego typu planie widzimy płetwonurka, ekipę ratowniczą, kaskaderów…To ujęcie postanowiliśmy zrealizować na sesji ślubnej na Majorce. Tam temperatury są wyraźniej wyższe, nie tylko samej wody…

Wydaje mi się, że Asia i Adam z początku nie spodziewali się takiego efektu końcowego… Tym bardziej byliśmy zadowoleni, że zrobiliśmy więcej niż od nas oczekiwano… My mieliśmy okazję przetestować w praniu topowy aparat fotograficzny i jesteśmy mile zaskoczeni jego możliwościami.

Co teraz?
Następne realizacje, ale tym razem z pełną historią, krótka etiuda filmowa. Mamy parę ciekawych pomysłów i inspiracji, czekamy zatem na dobrych aktorów…