Czym jest regulator napięcia?

Regulator napięcia jest układem elektronicznym, dzięki któremu mamy możliwość regulacji napięcia wyjściowego. Urządzenie zasilane jest napięciem z sieci 230V. Na wyjściu można regulować amplitudę, uzyskać napięcie od 0 do maksymalnej wartości napięcia wejściowego, zachowując przy tym zadaną formę sygnału wyjściowego. Może to być sinusoida jak i napięcie stałe, w zależności od modelu i przeznaczenia urządzenia.

Regulator napięcia 230V jest zbudowany z triaka, którego podstawową cechą jest przewodzenie prądu w dwóch kierunkach. Triak to taki podwójny tyrystor ze wspólną katodą. Na wyjściu regulatora formowany jest sygnał mocy znamionowej poprzez diody i wygładzające kondensatory, chroniące przed zakłóceniami. Potencjometrem można bezpośrednio regulować poziom sygnału wyjściowego, a dodatkową rezystancją ustalić maksymalny prąd regulacyjny. 

Regulatory 230V można stosować w takich odbiornikach jak np. oświetlenie. W tym przypadku regulator spełnia funkcję tzw. „ściemniacza”. W silnikach komutatorowych sprawnie można wpływać na jego prędkość obrotową. Przydatne jest to we wszelkiego rodzaju elektronarzędziach na 230V, czy innych wymyślnych urządzeniach jak w automacie do emisji baniek, gdzie regulując szybkością kręcenia wiatraczka wylatuje z urządzenia więcej lub mniej baniek mydlanych. Idealne na różne imprezy np. urodzinowe czy śluby. 

Kolejnym elementem możliwym do wykorzystania są różnego rodzaju grzałki czy grzejniki. Każdy z nas spotkał się z takim zastosowaniem, także łatwo sobie już wyobrazić co kryje się pod tym magicznym pokrętłem w naszym grzejniku np. olejowym. 

Rozwiązaniem znanym każdemu kierowcy jest zastosowanie takiego regulatora w prostownikach samochodowych przeznaczonych do ładowania akumulatorów. Sam regulator ma wówczas za zadanie wymuszenia większego lub mniejszego prądu ładowania. 

Należy pamiętać, że regulator jest urządzeniem małym, do którego jest podpięte napięcie wejściowe 230V. Dlatego też należy pamiętać, że bawiąc się w serwisanta urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo BHP.